Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Otwarte Serca - listopad 2016


Świętość wymaga wysiłku i trudu, jest drogą na Górę Błogosławieństw...


     Zbliżający się czas listopada, posłuży stawianiu pytania o sens ludzkiego życia. Przywoływać będziemy ewangeliczne postacie zauważając, że ich życie toczyło się niemal tak, jak toczy się nasze życie. Śmierć była taka sama, budziła niepokój, żal, płacz. Kolejny raz Kościół pielgrzymujący na ziemi, skieruje nasz wzrok ku niebu, ku ogromnej rzeszy mężczyzn i kobiet, którym Bóg dał udział w swojej świętości. Modlić się będziemy w sposób szczególny do Wszystkich Świętych, do tych, którzy dostąpili zbawienia i przebywają w niebie. Wszyscy Święci to nie tylko ci, których świętość została dostrzeżona i utrwalona, wyniesiona na ołtarze, ale także ci, których imiona zna tylko Bóg, a którzy osiągnęli stan wiecznej szczęśliwości, dostąpili zbawienia, jaśnieją w Jego wiecznym Królestwie. Święci - to ludzie Ośmiu Błogosławieństw!

     Święty Mateusz zapisał słowa kazania Chrystusa na Górze. Zbawiciel wyraził w nim kodeks moralności chrześcijańskiej. Zanim Jezus wypowiedział słowa: cieszcie się i radujcie, poprzedził je wypowiedzianym wielokroć słowem: błogosławieni. Błogosławiony w języku greckim oznacza szczęśliwy. Kim są błogosławieni, czyli szczęśliwi w oczach naszego Pana? Błogosławionymi są ci, którzy przyjmują Jego program życia, Jego skalę wartości, Jego spojrzenie na świat, Jego styl życia i działania.  Błogosławieństwa są obietnicami z których wyłania się nowy obraz świata i człowieka, jeżeli umiemy patrzeć na nasze życie i przeżywać je z perspektywy spojrzenia Boga. Liturgia Uroczystości Wszystkich Świętych przypomni nam, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Inaczej mówiąc, wszyscy jesteśmy powołani do życia w Bogu. Święty Jan wyraził to w sposób najprostszy: popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy (1 J 3, 1). Być dzieckiem Bożym to znaczy, uczestniczyć w życiu Boga w Jego Miłości, promieniować Jego dobrocią, Jego miłością, Jego bliskością. Trzeba przyznać, że pośród wszystkich spraw codziennego życia, często zapominamy o tej rzeczywistości. Pochłaniają nas codzienne obowiązki, praca, spotkania. Tymczasem nasze życie, zmierza i stopniowo zanurza się w przestrzeni życia bez końca. Chrystus umierając na krzyżu otworzył niebo nam wszystkim, a więc nie tylko tym, których Kościół wynosi na ołtarze. Znamy takich ludzi, o których mówimy święty człowiek. Często jest to ktoś z naszych rodziców, ktoś z naszych bliskich: kapłan, nauczyciel, wychowawca, czasem człowiek spotykany na klatce bloku, czy na ulicy, którego życie obserwowaliśmy. Niewątpliwie, takim człowiekiem oddanym Bogu i człowiekowi, zasłużonym dla miasta Tarnobrzega i wspólnoty Kościoła, był ksiądz prałat Michał Józefczyk, zmarły 20 czerwca 2016 roku - proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W dniach listopadowej zadumy będziemy więc kolejny raz dziękować Panu Bogu za ogrom dokonań wypracowanych przez zmarłego wraz ludźmi dobrej woli. Bo mamy świadomość, że On wcześniej przeszedł do oglądania Pana twarzą w twarz. Śmierć księdza Michała Józefczyka, którą przeżyliśmy ma i nas doprowadzić do pogłębienia wiary która wskazuje na zmartwychwstanie i życie wieczne. Ta śmierć wyzwoliła współczucie, ujawnia dobroć tyluż ludzkich serc. Dlatego gromadziła nas i będzie gromadzić przy Jego nowym, poświęconym grobie. Często zastanawiamy się czy święci potrzebują naszej modlitwy, uczestnictwa we Mszy św., czy potrzebują naszej obecności na cmentarzu? To my bardziej niż oni, potrzebujemy ich obecności. Kiedy myślimy o świętych, wyzwalają się z nas i budzą najgłębsze pragnienia świętości. Spotkanie ze świętymi, w uroczystość Wszystkich Świętych będziemy przedłużać w modlitwie nad grobami naszych bliskich.

     Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych to dwa odrębne święta, ale przecież tak bardzo bliskie sobie. 1 listopada modlimy się do świętych i przez ich wstawiennictwo, natomiast następnego dnia za zmarłych, którzy oczekują na otwarcie nieba i oczyszczają się w czyśćcu. Sceneria cmentarza przypomina o przemijaniu. Tak jak jesienne liście, które na wiosnę były zielone i żywe, teraz leżą martwe, tak i my pojawiamy się na świecie i znikamy z tego świata. Przychodzimy aby się modlić, wspominać, dziękować, tym co nas wyprzedzili na drodze ku wieczności. Dziękujemy za to, że byli wśród nas, dziękujemy za to, co nam ofiarowali: swoją miłość, przyjaźń, pomoc. Przynosimy naszą modlitwę i prosimy o pomoc bo wierzymy w Świętych Obcowanie! Razem więc z Wszystkimi Świętymi, z różnych epok i z różnych kontynentów świata, pochylmy głowę przed Ojcem wieczności i dziękujemy za nieśmiertelność, za świętych i módlmy się za ich wstawiennictwem o umiejętność, bardziej konsekwentnego kierowania się zasadami Jezusowej Ewangelii, aby i na nas spełniły się słowa obietnicy Zbawiciela: cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie.

     W każdym dniu roku przy wejściu do Kaplicy Wieczystej Adora­cji - po prawej stronie drzwi są przypomniane imiona i nazwiska tych, których rocznicę śmierci w danym dniu obchodzimy.

     W ostatni piątek każdego miesiąca o 17:30 w gór­nym kościele są nieszpory za zmarłych, zaś o 18:00 Msza św. Polecamy w tej modlitwie zmarłych parafian, którzy od 1979 roku w danym miesiącu odchodzili od nas. Wyczytujemy ich imiona i nazwiska i wołamy o Boże Miłosierdzie dla nich.

     Listopad to szczególny czas modlitw za zmarłych, i zyskiwania odpustów. Należy nawiedzić pobożnie cmentarz i modlić się za dusze zmarłych, przy zachowaniu stałych warunków odpustu: stanu łaski uświęcającej, przyjętej w danym dniu Komunii św., wolności od przywiązania do grzechu i modlitwy w intencjach Ojca Świętego. W samym dniu 2 listopada, jak i we wszystkie dni oktawy - przy zachowaniu tych samych warunków - również można uzyskać odpust za zmarłych związany z nawiedzeniem i modlitwą w kościele lub kaplicy.

     W kaplicy Wszystkich Świętych na cmentarzu w Sobowie 1 listopada Msze św. o godz. 10:00 i o 14:00, w dni powszednie do 8 listopada włącznie o godz. 11:00, w niedzielę 6 listopada o godz. 14:00.

     W kościele modlitwa wypominkowa w dni powszednie o 18:00 - Msza św., a po niej różaniec, zaś w niedziele Msza św. o 15:00 i różaniec.


diec san